Zrozumienie podstawowych rodzajów zakładów w pokerze jest kluczem do sukcesu zarówno w rozgrywkach offline, jak i online. Jakby nie było, każdy zakład przy stole pokerowym jest stawiany z konkretnego powodu – aby przestraszyć przeciwników, zachęcić ich do podbicia stawki, pokazać siłę swoich rąk itd.
Faktem jest, że we wzorcach obstawiania obecna jest psychologia pokera. Kiedy mówimy, że gracz jest agresywny, dzieje się tak dlatego, że jego typy zakładów mają określony wzór. Tak więc wiedza, jakie typy zakładów stawia przeciwnik, jest tak samo cenna, jak wiedza, jakim typem zakładów powinniśmy odpowiedzieć. Zakłady te dostępne są zarówno w kasynach online, jak i lokalach stacjonarnych.
Value Bet
Sprawienie, aby przeciwnicy podnieśli pulę, jest sztuką w pokerze, ponieważ najpierw musimy sprawić, żeby poczuli się na tyle komfortowo, aby rozstali się ze swoimi żetonami. Value bety świetnie nadają się do tego, aby wszyscy przy stole myśleli, że nie stanowimy zagrożenia. Dzięki temu podbijają pulę o połowę albo jak najbliżej maksymalnej wartości. Taki value bet można ujrzeć jako 1/2 lub 1x pulę na flopie.
Jednym z przykładów, kiedy warto obstawiać value bety, jest posiadanie zakrytych kart z wysokimi rankingami, takich jak Q, J, gdy flop pokazuje 5, Q, K. W tym scenariuszu na flopie mamy dobrą parę Q i możemy pokonać większość par Q dzięki kickerowi J, jeśli na turnie i riverze nie pojawi się J. Przeciwnicy posiadający 5 lub średnie pary na ręce poniżej 10 nie będą mieli problemu ze sprawdzeniem naszego value betu, jeśli stawka mieści się w rozsądnej wysokości.
Value bety mają miejsce, gdy gracze widzą, że ich ręce są lepsze niż te, które mają inni gracze na flopie. Zwróćmy uwagę, jak gracze traktują podbicia na turnie lub riverze. Czekanie lub sprawdzanie podczas późniejszych streetów wskazuje na to, że gracz obstawiający wartości czuje się zagrożony remisami, co otwiera szansę na zyskowną odpowiedź.
Continuation bet (c-bet)
Podbicie przed i podczas flopa to continuation bet, czyli tzw. c-bet, zwany również zakładem kontynuacyjnym. Gracze próbują tego zakładu, gdy mają dobry zakres na swoich kartach i dostrzegają okazję na flopie. Gracze, którzy sprawdzają lub podbijają swoje karty przed flopem, zazwyczaj przyjmują każdą rękę, nawet złą, ponownie sprawdzając. C-bety mogą być postrzegane jako 1x BB na pre-flopie i flopie.
Decydowanie się na c-bet sprowadza się do zrozumienia naszej pozycji pokerowej i wiedzy, kiedy mamy przewagę. Posiadanie jednej karty A, K, Q z takimi kartami jak 10 lub wyższymi oraz pocket pair to rozsądne zakresy dla podbicia przed flopem. Gracze sprawdzający nasz c-bet mają tendencję do przeceniania swoich kart, a także gonią za stritem lub kolorem. C-bety są również niszczycielskie w późnej fazie gry, kiedy ciemne są wysokie, a gracze sprawdzający BB zmuszeni są spasować.
Uważnie zastanówmy się nad swoimi kartami przed sprawdzeniem czyjegoś c-betu. Unikanie jakiejkolwiek presji na call/fold wymaga posiadania lepszych kart, aby dopasować siłę zakładu naszego przeciwnika i bezpiecznego sprawdzania blefów. W przeciwnym razie spasujmy, jeśli czujemy, że nasze karty są słabe przed flopem.
Probe bet
Agresywni gracze, którzy stawiają przed flopem i czekają na flopie, często nie znajdują dobrej kombinacji ze swoimi kartami. Natomiast próbowanie to technika polegająca na półblefowaniu przeciwnika w taki sposób, aby myślał, że jesteśmy na flopie i czekamy na dobry draw na ostatnich dwóch streetach. Pula 1x po flopie jest wskaźnikiem zakładu probe bet.
I pomimo że probe bety występują tylko na turnie i riverze, pomyślne wygranie rozdania z tego typu zakładem wymaga znajomości blokerów. Jak sama nazwa wskazuje, blokery to karty, które mogą powstrzymać innych graczy przed tworzeniem silnych układów.
Oto dobry przykład: na flopie jest 5, 8, 6. Jednym skutecznym zestawem blokującym jest 8, 4, które pozwala na pokrycie potencjalnego strita i najlepszej pary na flopie od innych graczy. Możemy skorzystać z ich straconej okazji, obstawiając probe bet na turnie lub riverze.
Możemy też dać strategiczną odpowiedź na probe bet z przyzwoitym flopem lub drawem. W przypadku flopa 5, 8, 6 i turna 10, sprawdzanie z kartami 9 lub wyższymi jest idealne, ponieważ może prowadzić do lepszej pary lub nawet wyższego strita. W przeciwnym razie sprawdzanie z niższą parą na flopie jest dobrym pomysłem.
Slow play
Jeśli gracze mają dobrą rękę na flopie, taką jak 8, 5, J i 8, 8, to wykazują tendencję do czekania lub sprawdzania na flopie i na turnie, podbijając na riverze. Gracze dążą do powolnej gry, która jest metodą nakłaniania przeciwników, aby mogli wygodnie podbijać swoje zakłady. Zakłady slow play to 1x pula podczas rivera.
Kiedy na flopie mamy karetę lub nawet upragnionego strita, jesteśmy nastawieni na metodę wolnej gry, ponieważ strategia wymaga dobrej ręki na wczesnym streecie. W tym momencie nie musimy się zastanawiać. Po prostu czekamy i sprawdzamy, aż dojdziemy do rivera, w którym postawimy połowę puli lub wejdziemy za wszystko. Kiedy nadchodzi river, zakłady o odpowiedniej wielkości mogą sprawić, że przeciwnicy sprawdzą nasze podbicie.
Pokerzyści preferujący wolną grę mają tendencję do myślenia, że dysponują najlepszą możliwą rękę na flopie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że powolni gracze mają strita lub kolor na flopie. Z odpowiednim blokerem, aby uzyskać nieco lepszą rękę, gdy dojdzie do rivera, możemy postawić na graczy, którzy sądzą, że mają przewagę na flopie.