Kosmologowie niedawno potwierdzili odkrycie niezwykłej planety, której rozmiary są porównywalne do Ziemi. Nieuchronnie czeka jej jednak dramatyczny koniec. Według ekspertów, naszą planetarną siostrę czeka w najbliższej przyszłości rozerwanie na strzępy przez siły pływowe wywołane przez macierzystą gwiazdę. Przyjrzyjmy się tej fascynującej, lecz zarazem tragicznej sytuacji.
W publikacji ukazanej na łamach AAS Journal, zespół astronomów opisał unikalne cechy egzoplanety oznaczonej jako TOI-6255 b. Ten nietypowy obiekt kosmiczny charakteryzuje się wielkością równą naszej planecie oraz niezwykle krótkim okresem orbitalnym wynoszącym jedynie 5 godzin i 42 minuty. Tak krótka orbity stanowi zagrożenie dla planety, z racji szalenie mocnych oddziaływać sił pływowych, które ostatecznie zaprowadzą ją ku destrukcyjnemu końcowi.
Egzoplaneta TOI-6255 b znajduje się w odległości około 65 lat świetlnych od naszej planety. Mimo, że ma z Ziemią wiele cech wspólnych, to warunki na niej panujące uniemożliwiają istnienie życia. Jej orbity o tak krótkim okresie powodują, że na jej powierzchni dominują skrajnie wysokie temperatury. Dodatkowo, planeta ta znajduje się blisko tzw. granicy Roche’a, która mówi o odległości obiektu od gwiazdy macierzystej, przy której gwiazda ta rozerwie obiekt na kawałki.
Według prognoz naukowców, TOI-6255 b czeka właśnie ten tragiczny los i to w relatywnie niedługim czasie, jak na skalę kosmiczną. Ta już teraz mocno zdeformowana planeta, przypominająca swym kształtem wielką piłkę do rugby, zostanie unicestwiona w ciągu następnych 400 milionów lat. Badacze mają więc jeszcze sporo czasu na zgromadzenie jak najwięcej informacji na temat tego zjawiska. Jak zauważa główna autorka badania, dr Fei Dai z Instytutu Astronomii na Uniwersytecie Hawajskim:
Zjawisko rozerwania planet pod wpływem sił pływowych jest rzadkie w naszym układzie słonecznym. Uważa się jednak, że pierścienie Saturna są rezultatem rozerwania jednego z jego satelitów przez te siły działające w jego obrębie. Siły pływowe są mocno zależne od odległości orbitalnej, a jedynie obiekty o najkrótszych okresach orbitalnych doświadczają ich znaczącego wpływu.