Wybierając laptop dla gracza, niełatwo jest dokonać odpowiedniego wyboru z powodu dużej ilości dostępnych modeli, które często są do siebie bardzo zbliżone. Nasz poradnik ma na celu ułatwienie tego zadania poprzez przedstawienie rekomendowanych przez nas modeli laptopów przeznaczonych do gier. Dodatkowo, podpowiemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas procesu zakupowego. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem laptopów dla graczy na styczeń 2025 r.
Podstawowe cechy dobrego laptopa dla gracza
Rozpoczynając nasz poradnik, chcemy podkreślić kilka istotnych cech, które definiują dobry laptop dla gracza. Mimo iż nie musi on być dużych rozmiarów, często jest on jednak znacznie większy niż standardowy ultrabook. Wynika to z potrzeby zastosowania skomplikowanego systemu chłodzenia. Większość modeli, które polecamy, posiada przekątną ekranu minimum 15,6 cala z panelem IPS lub innym o podobnej jakości. Zwracajcie również uwagę na wysoką częstotliwość odświeżania ekranu – powinna ona wynosić co najmniej 120 Hz.
O czym pamiętać, wybierając podzespoły?
Jeśli chodzi o podzespoły w laptopie dla gracza, kluczową rolę pełni karta graficzna. Ale uważajcie – ta sama karta graficzna w dwóch różnych laptopach może zapewniać całkiem inne osiągi. Dlatego warto przyjrzeć się parametrowi TGP, który niestety często jest niedostatecznie dobrze oznaczony przez producentów. Uwaga dotyczy m.in. laptopowych układów GeForce RTX 4050, RTX 4060 i RTX 4070. W przypadku tych kart, maksymalne TGP jest zazwyczaj widoczne tylko podczas testów syntetycznych. W praktycznym użyciu pobór mocy jest znacznie mniejszy. Na przykład, dla RTX 4070 zwykle nie przekracza on 105 W – nawet w modelach, które są oznaczone jako mające TGP 140 W. Podobną wartość widzimy dla RTX 4060, natomiast dla RTX 4050, górny limit to nieco ponad 90 W. Dlatego z reguły nie ma sensu dopłacać do wersji laptopów z wyższym TGP, gdyż i tak nie zauważycie różnicy podczas grania.
Wymagania sprzętowe do gier
Pamiętajcie również, że laptop do gier powinien mieć co najmniej 16 GB pamięci RAM działającej w trybie dwukanałowym oraz nowoczesny procesor. Najlepszy procesor to ten oferujący co najmniej sześć rdzeni, które aktualnie są dostępne bez większych problemów. Zwróćcie tu jednak uwagę na limity energetyczne: dla procesora w laptopie do gier wartością absolutnego minimum jest 45 W.