Pozostałe

Dlaczego trzeba kalibrować alkomat?

Zastanawiasz się, dlaczego trzeba kalibrować alkomat? Kiedy właściwie powinno się wykonać kalibrację? Jak zapobiegać rozkalibrowaniu się urządzeń tego rodzaju? Gdzie skalibrować alkomat? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

  1. Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?
  2. Gdzie wykonać kalibrację alkomatów?
  3. Jak zapobiegać rozkalibrowaniu się alkomatów?

Dlaczego należy kalibrować alkomaty? Przede wszystkim dlatego, że nieskalibrowany alkomat nie zagwarantuje poprawnych wyników. Może także wskazywać, że badana osoba jest trzeźwa, mimo że rzeczywistość wygląda inaczej lub na odwrót – że trzeźwa osoba według alkomatu jest pod wpływem alkoholu. Kiedy i gdzie wykonać kalibrację alkomatu? Podpowiadamy w niniejszym wpisie. 

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Według specjalistów kalibracja alkomatu powinna być przeprowadzana zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy pomiary są faktycznie prawidłowe. To bardzo ważne, ponieważ gdy otrzymamy błędny wynik i wsiądziemy za kierownicę, zwiększamy ryzyko nie tylko ewentualnego wypadku, ale i kary. Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu w Polsce grozi grzywna do 5 tysięcy złotych, zakaz prowadzenia pojazdów na trzy lata, a nawet pozbawienie wolności na 30 dni. Stan po spożyciu alkoholu jest sytuacją, gdy we krwi stężenie alkoholu wynosi 0,2 – 0,5‰. Dwa lata pozbawienia wolności i jeszcze wyższa grzywna natomiast grożą tym osobom, które prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości. I chociażby z tych właśnie względów warto mieć zawsze pod ręką skalibrowany alkomat. 

Alkomaty półprzewodnikowe powinno kalibrować się po przeprowadzeniu 100 – 300 badań i nie później niż 6 miesięcy od ostatniej kalibracji. W przypadku modeli z sensorem elektrochemicznym zaleca się kalibrować urządzenie co 500 pomiarów i przynajmniej raz na 12 miesięcy. Jeśli Twój alkomat pokazuje wynik 0,00‰, mimo iż badana osoba jest pod wpływem alkoholu, to również powinieneś zanieść w takiej sytuacji swoje urządzenie do serwisu alkomatów. Zaleca się również skalibrować alkomat po badaniu, które zostało przeprowadzone niemalże natychmiast po spożyciu alkoholu – a zatem, gdy nie odczekałeś koniecznych 30 minut. Zawsze, gdy wyświetla się na urządzeniu napis CAL, konieczna jest kalibracja alkomatów.

Czy Twoje urządzenie kilka razy przekroczyło zakres pomiaru lub wskazało maksymalną wartość? To również znak, że Twoim sprzętem powinien zająć się odpowiedni serwis alkomatów. Musisz wziąć również pod uwagę, że alkomaty elektrochemiczne i wszystkie inne są tylko urządzeniami elektronicznymi. Oznacza to, że mogą w każdej chwili się rozkalibrować – podobnie, jak i uszkodzić. Dlatego warto regularnie wykonywać przeglądy w wybranym serwisie, aby potwierdzić, że urządzenie w dalszym ciągu działa prawidłowo.

Gdzie wykonać kalibrację alkomatów?

Gdzie wykonać kalibrację alkomatów? Najlepszym rozwiązaniem jest serwis alkomatów, ponieważ z reguły w takim miejscu pracują doświadczone osoby, mające odpowiednie narzędzia i wiedzę. W niektórych przypadkach nie musisz odwiedzać serwisu osobiście. Możesz wysłać swój alkomat do kalibracji, pakując go w bezpieczne pudełko i dołączając nie tylko swój numer telefonu, ale i adres zwrotny. Jeśli skorzystasz z takiej możliwości, pamiętaj, aby wyciągnąć baterie i ustniki.

Wybierając serwis alkomatów, koniecznie sprawdź na stronie głównej danego miejsca listę marek oraz modeli alkomatów, którymi się zajmuje. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ta konkretna firma skalibruje Twój alkomat bez żadnego problemu.

Jeden ze sprawdzonych serwisów w Polsce znajduje się w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A. Serwis ten wykonuje kalibracje alkomatów w całej Polsce wysyłkowo. Wystarczy wysłać do nich alkomat z adresem zwrotnym i numerem telefonu, a serwis po kalibracji odeśle go do Was za pobraniem. Wszystkie szczegóły dotyczące kalibracji alkomatu oraz całej procedury znajdziecie na stronie https://neomaniak.pl/Kalibracja-alkomatu

Alkomaty do tego serwisu można wysyłać z całej Polski, a oni po kalibracji odsyłają alkomat za pobraniem. Wyślij alkomat do kalibracji na adres:

Serwis Alkomatów

ul.Łaska 80A

95-200 Pabianice

Ile właściwie trwa usługa kalibracji alkomatów? Wszystko zależy od serwisu oraz ilości urządzeń, które muszą skalibrować w danym momencie, ale z reguły od jednego do pięciu dni. Po kalibracji z reguły serwis alkomatów wykonuje kontrolne testy na tak zwanych symulatorach wydechu. Jeśli alkomat działa poprawnie, odsyłają urządzenie do właściciela. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje kalibracja alkomatu? Koszty są różne, ale z reguły cena kalibracji alkomatu osobistego wynosi 65,00 zł. Nieco więcej kosztuje kalibracja alkomatów dowodowych, policyjnych, przesiewowych czy barowych.

Dobry serwis alkomatów nie tylko przeprowadzi kalibrację, ale i naprawi urządzenie, jeśli tylko taka będzie potrzeba. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ uszkodzonego alkomatu się nie kalibruje. 

Jak zapobiegać rozkalibrowaniu się alkomatów?

Chociaż po wykonaniu pewnej liczby pomiarów alkomat naturalnie się rozkalibruje, są pewne przypadki, kiedy do takiej sytuacji może dojść znacznie szybciej. Jak zatem zapobiegać rozkalibrowaniu się alkomatów? Przede wszystkim nie chowaj go w samochodzie w mroźne i upalne dni. Zimą alkomat powinien być przechowywany w pokojowej temperaturze. Ponadto trzymaj go w takim miejscu, aby nikt nieupoważniony nie miał do niego dostępu. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko, że ktoś nieopatrznie uszkodzi Twoje urządzenie. Pamiętaj również o tym, aby nie przeprowadzać badania zaraz po spożyciu alkoholu. Należy odczekać minimum 20-30 minut.

Wielu specjalistów przestrzega również, aby nie trzymać alkomatu blisko materiałów, które zawierają alkohol oraz aby dbać o baterię. Pamiętaj, aby ta była przez cały czas naładowana.

Kalibracja alkomatu zalecana jest przez producenta zazwyczaj co kilka miesięcy lub określoną liczbę użyć. W razie wątpliwości, czy alkomat działa prawidłowo, również warto odwiedzić serwis kalibracja alkomatu i zapytać, czy przypadkiem nie należy kalibrować alkomat. Niektóre modele alkomatów są bardzo czułe i jeżeli ktoś skorzysta z nich w krótkim czasie po spożyciu, to alkohol zawarty w wydychanym powietrzu może uszkodzić sprzęt lub sprawić, że trzeba będzie ponownie wykonać kalibrowanie alkomatu.

Similar Posts