Internet

Facebook i Instagram podobne do przemysłu tytoniowego: Kalifornijscy prokuratorzy oskarżają Meta o szkodzenie dzieci

Prokurator generalny Kalifornii porównuje działanie koncernu Meta, właściciela takich platform jak Facebook, Instagram czy WhatsApp, do praktyk stosowanych przez koncerny tytoniowe. Twierdzi, że firma stawia swoje zyski ponad dobro swoich najmłodszych użytkowników. W sumie aż 41 stanów postanowiło podjąć działania prawne przeciwko Meta, oskarżając spółkę o szkodzenie dzieci.

Niedługo rozpoczną się dziewięć procesów sądowych przeciwko Meta w Stanach Zjednoczonych. Trzydzieści trzy stany postanowiły wystąpić przeciwko spółce wspólnie, podczas gdy osiem stanów zdecydowało się na indywidualną walkę. Według oskarżycieli, firma Marka Zuckerberga zaprojektowała swoje serwisy w taki sposób, aby maksymalizować czas spędzany przez użytkowników na ich platformach. Twierdzą oni również, że ta strategia spowodowała szkody dla zdrowia psychicznego nastolatków korzystających z tych serwisów.

Meta zarabia głównie na sprzedaży reklam. Taka strategia przynosi im imponujące zyski – tylko w drugim kwartale 2023 roku firma osiągnęła rekordowy zysk z reklam na poziomie 31,2 miliarda dolarów. To więcej niż roczne dochody niektórych krajów, takich jak Słowacja. Zdaniem prokuratorów, niezgodne z etyką praktyki firmy skierowane na zwiększanie czasu spędzanego przez użytkowników na ich platformach doprowadziły do znaczącego wzrostu tych przychodów.

Similar Posts