Internet

Internet 5G. Musisz go mieć.

Sieć 5G to najnowsza generacja Internetu mobilnego, która gwarantuje nie tylko zdecydowanie szybszy transfer danych, ale również znacznie większą stabilność niż poprzednie technologie. Czym dokładnie jest sieć 5G? Co przemawia za tym, by zacząć z niej korzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G to piąta generacja technologii mobilnej, która zastępuje Internet LTE, czyli 4G. Wykorzystanie dodatkowych częstotliwości sprawia, że Internet 5G ma w przyszłości umożliwiać transfer danych na poziomie do 20 Gb/s jeśli chodzi o pobieranie danych oraz do 10 Gb/s przy wysyłaniu danych. Oczywiście wymienione prędkości będą dostępne dopiero w najbliższych latach, jednak już obecnie można korzystać z Internetu mobilnego 5G z prędkością około 600 Mb/s. Jest to wielokrotnie szybszy transfer niż w przypadku Internetu 4G/LTE, co sprawia, że sieć 5G już teraz przyczynia się do dynamicznego rozwoju Internetu rzeczy, czy wielu różnych dziedzin gospodarki, np. motoryzacji i transportu.

Zalety Internetu 5G

Co przemawia za tym, by zacząć korzystać z Internetu 5G? Z całą pewnością przyczynia się do tego rosnący zasięg sieci 5G, który obejmuje już wszystkie duże miasta w Polsce. Systematycznie dochodzą do tego kolejne miejscowości, ponieważ Internet 5G w Polsce jest rozwijany naprawdę dynamicznie. W efekcie coraz więcej użytkowników może korzystać z jego zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • wysoką prędkość – jak już wspomniano, Internet mobilny 5G, docelowo ma umożliwiać transfer danych na poziomie nawet 20 Gb/s, co zagwarantuje niespotykany dotąd komfort korzystania z sieci. Oczywiście nastąpi to dopiero za kilka lat, jednak już teraz oferowana prędkość jest znacznie szybsza niż w przypadku Internetu LTE. Przykładowo polski operator Otvarta udostępnia swoim klientom Internet 5G z transferem danych na poziomie 600 Mb/s;
  • mniejsze opóźnienia – jest istotne przede wszystkim dla osób grających w gry online. Technologia 5G zapewnia bowiem nawet dziesięciokrotnie niższy ping niż Internet LTE;
  • stabilność – Internet mobilny 5G opiera się na nowoczesnej infrastrukturze, co minimalizuje ryzyko wystąpienia przeciążeń nadajników;
  • bezpieczeństwo – Internet mobilny 5G posiada dodatkowe mechanizmy ochrony, dzięki czemu korzystanie z niego jest znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku starszych technologii. Istotne jest między innymi to, że wszystkie elementy sieci są oddzielnie chronione nowymi rozwiązaniami kryptograficznymi. W efekcie potencjalne naruszenie jednego z komponentów oznacza, że pozostałe nadal pozostają zabezpieczone.

Kiedy sprawdza się Internet 5G?

Wymienione w poprzednim akapicie zalety Internetu mobilnego 5G sprawiają, że na korzystanie z niego decyduje się coraz więcej użytkowników. Sprawdza się bowiem jako:

  • Internet mobilny, z którego można korzystać w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu;
  • sieć domowa, ponieważ Internet 5G można udostępniać zarówno z poziomu smartfona, jak i routera;
  • Internet do pracy zdalnej, ponieważ szybki transfer danych oraz stabilność łącza pozwala brać udział w telekonferencjach, czy korzystać z firmowego oprogramowania;
  • Internet dla gracza, ponieważ w przypadku gier online liczy się nie tylko szybkie łącze, ale przede wszystkim jak najniższe opóźnienia;
  • sieć tymczasowa, z której można korzystać np. w wynajmowanym mieszkaniu;
  • Internet wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie istnieje infrastruktura stacjonarna.

Internet 5G – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Internet 5G to sieć, która jest udostępniana przez operatorów zarówno w ofercie na kartę, jak i w abonamencie. Które rozwiązanie jest lepsze? Otóż, z kilku względów jest to abonament, ponieważ korzystanie z niego jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne finansowo. Korzystając z abonamentu nie trzeba bowiem pamiętać o regularnych doładowaniach, a co za tym idzie nie ma ryzyka odcięcia od sieci. Warto także mieć świadomość, że Internet mobilny 5G w abonamencie jest znacznie tańszy niż pakiet danych udostępniany w ofercie na kartę. Wybierając tani abonament istotne jest dopasowanie wielkości pakietu danych do własnych potrzeb, co zagwarantuje, że użytkownikowi nigdy nie zabraknie Internetu.

Internet mobilny 5G w sieci Otvarta

Jak wspomniano w poprzednim akapicie przy wyborze oferty Internetu 5G należy dopasować rozmiar pakietu danych do indywidualnych potrzeb. W związku z tym warto zwrócić uwagę na ofertę polskiego operatora Otvarta, którą wyróżnia zdecydowanie większa ilość taryf do wyboru niż u konkurencji. Najtańszy abonament kosztuje 19,99 złotych, a za najdroższy należy zapłacić tylko 99,99 złotych, co w odniesieniu do 500 GB danych w pakiecie nie jest wysoką kwotą. Szczegóły oferty dostępne są na stronie operatora, czyli https://otvarta.pl/. Co przemawia za jego wyborem? Poza atrakcyjną cenowo ofertą z pewnością fakt, że jest to polska firma, która istnieje na rynku od 2004 roku. W początkowych latach swojej działalności oferowała jedynie abonamenty dla firm, a obecnie w ofercie znajdują się również usługi dla klientów indywidualnych. W tym miejscu warto również podkreślić, że Otvarta to jeden z pierwszych operatorów, który rozwijał sieć 5G w Polsce, a co za tym idzie oferował swoim klientom możliwość korzystania z szybkiego Internetu mobilnego. Obecnie Internet mobilny 5G w Otvarta pozwala korzystać z transferu danych na poziomie 600 Mb/s, co jest jednym z najlepszych wyników wśród ofert dostępnych na polskim rynku.

5G rozwiązanie dla każdego

Podsumowując należy stwierdzić, że Internet 5G to gwarancja nie tylko niezawodności łącza, ale również zdecydowanie wyższej prędkości niż w przypadku starszych technologii. W efekcie jest to rozwiązanie dla każdego, które sprawdza się zarówno jako Internet mobilny, jak i sieć domowa.

Similar Posts