Pozostałe

Legalność i funkcjonalność rejestratorów samochodowych – przegląd modeli, możliwości i przepisów

Rejestratory samochodowe, popularnie nazywane „kamerkami”, są dodatkiem do wyposażenia pojazdów coraz częściej spotykanym na naszych drogach. Zazwyczaj to kierowcy samodzielnie decydują się na zakup takiego urządzenia. Ale do czego służy rejestrator poza ewidencją naszej jazdy? Jakie modele są dostępne na rynku? Czym różnią się od siebie? Jak działa taka kamera? Jakie jest jej źródło zasilania? I czy korzystanie z takiego sprzętu jest legalne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w naszym raporcie dotyczącym rejestratorów samochodowych.

Wielu kierowców decyduje się na zamontowanie wideorejestratora w swoim pojeździe jako dodatkowego gadżetu. Analizy rynku przeprowadzone przez producentów takiego sprzętu dowodzą, że popyt na nie wzrósł w Polsce w ciągu ostatniego roku o więcej niż 30%. Ponadto, z badań wynika, że aż 75% osób, które zdecydowały się na ten krok, wyraża satysfakcję z zakupu rejestratora. Jednak gdyby każdy model był doskonały, odsetek zadowolonych byłby jeszcze większy. Wielkie zainteresowanie tym typem urządzeń powoduje, że na rynku dostępne są setki modeli o różnych funkcjach, cenach i jakościach. Przygotowując ten materiał, udało nam się znaleźć w polskich sklepach prawie 400 różnych modeli rejestratorów samochodowych. Dlatego warto wiedzieć, co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia, na jakie cechy, parametry i funkcje zwrócić szczególną uwagę.

Rejestrator samochodowy to w zasadzie kamera montowana w kabinie pojazdu tak, aby rejestrować obraz widoczny dla kierowcy (choć można spotkać też zestawy umożliwiające rejestrację obrazów z różnych stron). Różni się od standardowej kamery trybem pracy – rejestrator działa ciągle i często uruchamia się automatycznie razem z pojazdem. Zapisy są realizowane fragmentami o określonym czasie trwania (np. 1 min, 2 min, 5 min), które mogą być ustalone przez użytkownika, a gromadzone są na nośniku danych, najczęściej karcie pamięci microSD. Gdy pamięć karty się wypełnia, najstarszy zapis jest nadpisywany przez bieżący itd. Istnieją jednak sposoby na zachowanie wybranych nagrań, ale do tego tematu wrócimy później. Na razie skupmy się na budowie i funkcjonowaniu rejestratorów samochodowych.

Similar Posts