Gry Komputery

Paweł Marchewka: Od sprzedaży gier na dyskietkach do imperium Techland

Historia biznesowa Pawła Marchewki, założyciela firmy Techland i miliardera znanej branży IT, to opowieść o transformacji pasji w dochodowy interes. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął jako młody chłopak w 1990 roku, kiedy to postanowił zamienić swój stary komputer Commodore na nowy model – Amigę. Mimo iż koszt nowego sprzętu wynosił 5 milionów ówczesnych złotych, co stanowiło pięciokrotność średniej pensji w Polsce, nie zniechęciło go to do dążenia do celu.

Początek grudnia przyniósł interesujące wieści z Wrocławia, miasta, gdzie Paweł Marchewka mieszka i prowadzi swoje działania biznesowe. Jako najbogatszy mieszkaniec Dolnego Śląska, miliarder planuje przekształcić dawną siedzibę banku położoną przy miejskim rynku w kompleks hotelowo-mieszkalny. Ten najnowszy projekt jest jednak tylko jednym z wielu dowodów na jego sukces, który ma swoje korzenie w dawnej fascynacji komputerami.

Urodzony w 1973 roku Paweł Marchewka zainteresował się technologią IT jeszcze podczas nauki w technikum. Jak wspomina „Forbes”, to właśnie wtedy, będąc uczniem czwartej klasy, postanowił wymienić swój komputer Commodore na nowszy model – Amigę. Brakujące środki finansowe do realizacji tego planu, skłoniły go do podjęcia pierwszych kroków na drodze biznesowej. Zaczął kupować gry komputerowe we Wrocławiu i sprzedawać je z zyskiem w swoim rodzinnym mieście – Ostrowie Wielkopolskim.

Similar Posts