W ostatnim czasie rozmowy na temat Pegasusa, programu do szpiegowania telefonów komórkowych, nie przestają tracić na aktualności. Ostatnio doszedł do nich Hermes – kolejne oprogramowanie, które według doniesień medialnych miałoby mieć właściwości szpiegowskie, chociaż eksperci podkreślają, że nie jest to prawda. Wszystko to, w połączeniu z ciągłymi wiadomościami o cyberatakach na użytkowników smartfonów, sprawia, że pytanie „czy mój telefon jest szpiegowany?” staje się coraz bardziej istotne. W tym artykule podpowiemy, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia mobilnego.
Nikt oczywiście nie pragnie, aby jego smartfon był wykorzystywany do szpiegowania. Na pocieszenie możemy jednak dodać, że ryzyko takiego zdarzenia jest niewielkie, chyba że jesteś prominentnym politykiem, wpływowym liderem dużej organizacji lub dziennikarzem śledczym. Oprogramowanie tak zaawansowane jak Pegasus najprawdopodobniej nie będzie używane przeciwko zwykłemu obywatelowi. Co więcej, początkowe informacje na temat Hermesa były nieco mylące. Zdaniem Adama Haertle z serwisu Zaufana Trzecia Strona, Hermes nie jest oprogramowaniem szpiegowskim, lecz narzędziem analitycznym umożliwiającym ekstrakcję i analizę danych pochodzących z legalnych, publicznie dostępnych źródeł (OSINT).
Mimo to, nie możemy całkowicie odpuścić czujności. W sieci istnieje wiele grup cyberprzestępczych, które regularnie próbują zaatakować smartfony użytkowników w celu wydobycia z nich danych. Najczęściej używają do tego ataków phishingowych, które łączą złośliwy kod i socjotechnikę, czyli techniki wpływu na ludzi, aby wykonali określone działania umożliwiające przeprowadzenie ataku. Przykładowo, mogą namówić użytkownika do kliknięcia na link w fałszywej wiadomości. Dlatego każdy właściciel smartfona, niezależnie od systemu operacyjnego, powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa cyfrowego.