Informatyka Internet Komputery

Akumulatory litowo-jonowe jako polski as w rękawie

W dobie rosnącej popularności pojazdów elektrycznych, globalne zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe nieuchronnie wzrasta. Według prognoz Bloomberg New Energy Finance, do roku 2030 popyt ten osiągnie poziom 2,6 TWh, co oznacza niemal dziesięciokrotny skok w porównaniu do roku 2021. W tym wzroście znaczącą rolę odegra Europa, gdzie według szacunków Transport & Environment, zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe wyniesie około 300 GWh w roku 2025, 700 GWh w roku 2030 i ponad 1300 GWh w roku 2035.

Zdecydowanie rosnący rynek akumulatorów stanowi doskonałą okazję dla Polski do dalszego zwiększania produkcji i utrzymania pozycji jednego z czołowych graczy na globalnej arenie. Dodatkowym atutem jest dążenie sektora elektromobilności do skrócenia łańcuchów dostaw oraz budowy lokalnego, zrównoważonego rynku.

W Polsce już od roku 2016 rozwija się produkcja akumulatorów litowo-jonowych. To właśnie wtedy rozpoczęto budowę fabryki LG Energy Solution pod Wrocławiem, która obecnie jest największą tego rodzaju inwestycją w Polsce. Poza Wrocławiem, fabryki baterii funkcjonują także w Jaworze (Mercedes-Benz Group), Gdańsku (Northvolt), Gliwicach (BMZ) oraz Pruszkowie (Impact Clean Power Technology). Co więcej, Polska przyciągnęła do siebie również kluczowych graczy z niemal całego łańcucha wartości elektromobilności, takich jak Umicore produkujący materiały katodowe czy grupę SK wytwarzającą separatory do baterii oraz zaawansowane folie miedziane. Dzięki tym działaniom, Polska przekształciła się z importera w eksportera baterii już w roku 2018.

Zgodnie z danymi Marcin Fabianowicz, dyrektora departamentu inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, wartość eksportu akumulatorów litowo-jonowych wyniosła ponad 9 mld euro na skalę globalną w roku 2022. To oznacza wzrost o ponad 23% w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o ponad 600% w zestawieniu z rokiem 2018. Według Fabianowicza, do przyciągnięcia producentów baterii do naszego kraju przyczyniły się korzystne warunki do inwestowania, doskonale wykształcony personel, atrakcyjne programy zachęt oraz wsparcie rządowe.

Similar Posts