Potrzeba skorzystania z przekierowania portów może pojawić się w odniesieniu do różnych aplikacji lub usług internetowych. Takie działanie umożliwia udostępnienie wybranych części naszej domowej sieci online. Niewątpliwie przyda nam się świadomość, kiedy możemy skorzystać z tej opcji oraz wiedza o sposobach konfigurowania przekierowania portów na najpopularniejszych routerach.
Przekierowanie portów, znane także jako „port forwarding”, to funkcjonalność umożliwiająca nawiązanie połączenia przez sieć internetową z dowolnym sprzętem umieszczonym w sieci LAN (poniżej routera lub inaczej mówiąc, za NATem). Istnieją sytuacje, gdzie mamy potrzebę uzyskania dostępu do zasobów z naszej sieci domowej – wtedy właśnie przekierowanie portów jest jednym ze strategii umożliwiających to osiągnąć. Z punktu widzenia funkcjonalności, przekierowanie portów ma wiele wspólnego z VPN, choć w tym przypadku udostępniamy specyficzne usługi, które muszą być już wcześniej odpowiednio chronione.
Bez wątpienia, proces konfiguracji przekierowania portów nie jest złożony, jednak żeby w pełni zrozumieć jego cel i sposób działania, warto zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę teoretyczną. Zacznijmy więc od podstaw.