Internet

Cyberprzestępczość w Internecie – jak się przed nią skutecznie chronić?

Każdy z nas jest już świadomy tego, że w Internecie nikt z nas nie jest anonimowy. Nasze dane są magazynowane w zasobach sieciowych przez wiele lat, a każda aktywność pozostawia po sobie znaczący ślad. Niemniej jednak wraz z rozwojem cyfryzacji, Internet powoli wymyka się nam spod kontroli. W efekcie dochodzi do rozwoju tzw. cyberprzestępczości, która może przejawiać się w wielu aspektach. Priorytetem dla przeciętnego internauty stało się więc zabezpieczenie siebie i swoich danych wrażliwych, zanim dostaną się one w niepowołane ręce. Wobec tego, jak można skutecznie chronić się w Internecie?

Mocne hasła i dwuetapowa weryfikacja – podstawy bezpieczeństwa w sieci

Większość usług w sieci obecnie wymaga od nas utworzenia i zarejestrowania własnego konta. Co za tym idzie, wybieramy swój login, a także hasło. Obowiązuje to przy logowaniu się do bankowości internetowych, stron różnorodnych instytucji, a także przy aplikowaniu o pracę. Niestety, wiele osób do tej pory nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest silne hasło. Najczęściej wpisujemy szereg cyfr lub znaków, a w momencie, kiedy system prosi nas o to, by wybrać mocniejsze hasło, reagujemy frustracją. Statystycznie rzecz biorąc, najpopularniejsze hasła to nasze imię i nazwisko, data urodzenia, a także imię i nazwisko drugiej połówki. Takie hasło można „złamać” w kilka chwil, a tym samym każdy będzie mógł uzyskać dostęp do wrażliwych danych i informacji o nas. Właśnie dlatego, wybór silnego hasła, składającego się z szereg różnorodnych znaków i kombinacji, jest jedną z ważniejszych kwestii ochrony przez cyberprzestępczością. Drugą kwestią jest z kolei weryfikacja dwuetapowa, czyli dodanie dodatkowego „składnika” weryfikującego, do którego jedynie my mamy dostęp. Może być to np. numer telefonu, na który w momencie logowania będzie przychodził odpowiedni kod uwierzytelniający. W ten sposób zapewniamy sobie dodatkową ochronę, a jednocześnie sprawiamy, że nasze dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

Zasada ograniczonego zaufania, czyli pomyśl zanim klikniesz

Jedną z fundamentalnych i podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest zasada ograniczonego zaufania. Warto sobie uświadomić, że cyberprzestępcy szukają stale to nowych sposobów na to, by przeprowadzić swoje ataki i nie zawsze bazują oni na złośliwych oprogramowaniach. Obecnie coraz popularniejszym stało się manipulowanie i skłanianie internautów do wykonania określonych działań tak, by samodzielnie ujawnili oni swoje dane.  Wówczas do głosu dochodzi wykorzystanie naszych emocji i pragnień, którym rzadko kiedy możemy się oprzeć. W efekcie dostajemy np. na naszą skrzynkę pocztową tysiące maili z obietnicami wygranych, a jedyne co musimy zrobić, to kliknąć w link. Jak łatwo można się domyślić, obietnica wielkiej wygranej znika, a wraz z nią również nasze dane czy środki z konta. Właśnie dlatego powinniśmy wartościować wszystkie informacje jakie docierają do nas ze stron internetowych, a także stosować się do zasady ograniczonego zaufania.

Poszerzaj swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci

Finalnym aspektem zachowania swojej prywatności w sieci, jest nic innego, jak tylko poszerzanie swojej wiedzy z zakresu sposobów ochrony i systemów bezpieczeństwa, jakie możemy zastosować. Warto więc zainteresować się webinarami i podcastami, które dostępne są np. na stronie: https://instytutcyber.pl/. Znajdziemy tam także szereg porad i informacji z zakresu ochrony przed cyberprzestępczością. Taka wiedza jest bezcenna, a może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami nieroztropnych decyzji, jakie możemy podjąć w sieci.

Similar Posts