Informatyka Internet Komputery

Poradnik konfiguracji domowej drukarki sieciowej i udostępniania jej na różne urządzenia

Zastosowanie drukarki w życiu codziennym jest nie do przecenienia, od wydruku formalnych dokumentów, raportów, aż po kolorowe obrazki dla najmłodszych. W większości domów, standardem jest podłączenie drukarki do komputera za pomocą kabla USB. W czasach, gdy coraz więcej urządzeń mobilnych (np. smartfony, laptopy) zyskuje popularność, rozwiązania bezprzewodowe stają się atrakcyjniejsze. Drukarkę można udostępnić w sieci domowej, co umożliwia na korzystanie z niej przez każde urządzenie przyłączone do tej samej sieci. Pozwala to na niezależne wykonywanie druku z dowolnego miejsca, które może nawiązać komunikację z drukarką.

Proces udostępniania drukarki w sieci domowej może być realizowany różnymi metodami, w zależności od funkcji dostępnych w danym urządzeniu. Z tego powodu, niniejszy poradnik został podzielony na dwie sekcje. Pierwsza część skupia się na drukarkach wyposażonych tylko w interfejs USB, natomiast druga część jest dedykowana dla drukarek, które producent zaopatrzył dodatkowo w interfejs sieciowy, niezależnie od tego, czy jest to tradycyjne połączenie przewodowe, czy nowoczesna technologia Wi-Fi.

Podłączenie drukarki USB do sieci domowej.
Najprostszym sposobem na udostępnienie drukarki w sieci domowej jest wykorzystanie komputera, do którego drukarka jest podłączona za pomocą kabla. W tym celu, należy otworzyć zakładkę „Udostępnianie”, która znajduje się w oknie „Właściwości drukarki” i zaznaczyć opcję „Udostępnij tę drukarkę”.

Similar Posts