Pozostałe

Ukraina zdobywa rosyjski dron kamikadze dzięki sprytnemu wykorzystaniu technologii radioelektronicznej

Ukraińskie Siły Zbrojne niedawno pochwaliły się zaskakującym osiągnięciem – zdobyciem rosyjskiego drona kamikadze. Wykorzystując specjalistyczny system radioelektroniczny, udało im się przechwycić tę zaawansowaną maszynę w stanie prawie nienaruszonym.

Trwający konflikt ukraiński narzuca nowe warunki na polu bitwy, a jednym z nich jest rosnąca rola dronów kamikadze. Są to potężne narzędzia bojowe: efektywne, precyzyjne i stosunkowo tanie do produkcji. Modelem szczególnie popularnym jest „Łancet”, który od miesięcy stanowi poważne zagrożenie dla ukraińskich sił. Tym razem, jednak, Ukraińcom udało się go przejąć bez konieczności uszkodzenia, po prostu zakłócając jego systemy elektroniczne za pomocą nieujawnionego systemu.

Należy zauważyć, że Ukraina już od jakiegoś czasu produkuje drony niewiele różniące się od rosyjskich „Łancetów”. Jednak zdolność do dokładnego przyjrzenia się ich konstrukcji, dzięki przechwyceniu jednego z nich, zapewne pozwoli na udoskonalenie własnych maszyn.

Sama jednostka „Łancet-3” jest produkowana przez rosyjski koncern Kałasznikov. Dron ma długość 1,6 m, potrafi rozpędzić się do 110 km/h, a podczas gwałtownego nurkowania nawet do 300 km/h. Ponadto, jest wyposażony w technologię umożliwiającą wykrywanie celów nocą.

Similar Posts