Weryfikacja dwuetapowa to skuteczny sposób na poprawę standardu zabezpieczeń. Dzięki takiemu mechanizmowi wrażliwe dane i pliki mogą być znacznie lepiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem. To rozwiązanie stosowane w wielu sektorach – na przykład w bankowości. W jakich branżach również sprawdzi się to zastosowanie?
Co to jest weryfikacja dwuetapowa?
Weryfikacja dwuetapowa – nazywana także 2FA, od angielskiego terminu „two-factor authentication” – to jeden z rodzajów uwierzytelniania wielopoziomowego. Jej działanie opiera się na połączeniu standardowej procedury wpisywania nazwy użytkownika oraz hasła z dodatkowym etapem, który polega na sprawdzeniu tożsamości osoby, która próbuje uzyskać dostęp. W tym celu wykorzystuje się przeważnie zewnętrzne serwisy lub urządzenia – częstą praktyką jest przesyłanie kodu przez SMS, e-mail lub na aplikację na smartfonie. Dzięki takiemu mechanizmowi osoby trzecie nie mogą sfinalizować weryfikacji nawet wtedy, gdy uzyskają informacje o loginie i haśle.
Jednym z rodzajów weryfikacji dwuetapowej jest użycie fizycznego klucza dostępu. Po wprowadzeniu poprawnego loginu oraz hasła uwierzytelniającego konieczne jest również podłączenie tzw. klucza sprzętowego. To przeważnie niewielkie urządzenie, które zawiera informacje o kodzie dostępu do oprogramowania – w tym przypadku tożsamość użytkownika zazwyczaj ma mniejsze znaczenie niż odpowiedzialne zarządzanie dostępem do samego klucza.
Czy warto korzystać z weryfikacji dwuetapowej?
Weryfikacja dwuetapowa to jedno z najskuteczniejszych narzędzi wpływających na jakość zabezpieczeń – bez względu na rodzaj firmy i branżę, w której działa dane przedsiębiorstwo, warto stosować ten mechanizm. Dzięki temu możliwa jest skuteczna ochrona wrażliwych danych, informacji biznesowych lub plików umieszczonych w Data Center, czyli centrum przetwarzania danych. Z takim rozwiązaniem można spotkać się na przykład na portalach społecznościowych, skrzynkach mailowych czy platformach bankowości internetowej.
Obie wersje dwuetapowego uwierzytelniania – zarówno podanie kodu, jak i korzystanie z klucza sprzętowego – są także chętnie wykorzystywane w biznesie. Szczególnie często stawiają na nie firmy, które intensywnie działają w przestrzeni online i przetwarzają codziennie znaczne ilości wrażliwych informacji. Zaletą weryfikacji dwuetapowej jest fakt, że nie zakłada ona każdorazowego podawania danych uwierzytelniających. Logując się do danego oprogramowania lub usługi, można dodać dany sprzęt do listy urządzeń zaufanych – dzięki temu można zaoszczędzić czas przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa.
Data Center – jak jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo ważnych plików?
Coraz więcej firm decyduje się na odstąpienie od tradycyjnego przechowywania dokumentów w formie papierowej i przenosi swoje archiwa w świat wirtualny. W przestrzeni online należy jednak zwrócić uwagę na ryzyko wystąpienia ataków hakerskich, które często skupiają się właśnie na przechwyceniu poufnych informacji. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na usługi świadczone w ramach profesjonalnego Data Center. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych – dzięki temu nawet w razie ataku można łatwo odzyskać niezbędne dane. Jednym z dostawców, którzy oferują swoim klientom dostęp do usług w ramach Data Center, jest firma INEA. Dysponuje ona centrum przetwarzania danych zgodnym ze standardem TIER III (99,982% dostępności), w którym przedsiębiorcy mogą skorzystać z niezawodnej kolokacji serwerów, bezpiecznego backupu danych i chmury dla firm oraz rozwiązań hybrydowych.