Komputery Pozostałe

Wybór idealnego wideorejestratora: klucz do bezpieczeństwa na drodze

Decyzja o zakupie wideorejestratora bywa często kwestią spędzania snu z powiek wielu kierowcom. Nieodpowiednio wybrany sprzęt może bowiem skutkować iluzorycznym poczuciem bezpieczeństwa. Wielu kierowców mylnie przekonuje się, że ich wideorejestrator rejestruje wszystko to, co dzieje się wokół nich podczas podróży. Jednakże, gdy już zdarzyć się ma nieszczęśliwy wypadek, i kierowca liczy na to, że nagrany materiał wideo pomoże mu rozstrzygnąć sporne kwestie, okazuje się, że z powodu niskiej jakości obrazu, nie jest możliwe odczytanie żadnych szczegółów z nagrania. Dlatego tak istotne jest to, aby przed zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki wideorejestrator kupić? Klucz do sukcesu tkwi tu w odpowiednim sensorze.

Wielu kierowców, których doświadczenia z rejestratorami nie były dotychczas satysfakcjonujące, zadaje sobie pytanie – jaki wideorejestrator pozwoli na łatwe rozpoznawanie numerów rejestracyjnych, nawet w nocy? Przez wiele lat odpowiedzią na to pytanie było…żadne. To ogromne wyzwanie dla kamer wideo i wideorejestratorów, które ze względu na specyfikę swojego działania, rozmiar matryc używanych w ich konstrukcji oraz technologię, na której bazują, mają ograniczony zakres dynamiki obrazu. To oznacza, że zmagają się z problemem rejestrowania sytuacji, w których występuje bardzo duża różnica pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym elementem sceny (na przykład sytuacji, w której reflektory samochodu oświetlają tablicę rejestracyjną innego pojazdu).

Sytuacja zaczęła stopniowo ulegać poprawie z pojawieniem się na rynku pierwszych rejestratorów obsługujących HDR. Niemniej jednak tylko niektóre z nich posiadały dobrze zaimplementowaną tę technologię, co dawało większą pewność, że nagrany materiał wideo umożliwi odczytanie wszystkich potrzebnych informacji. Kolejnym krokiem ku poprawie było stworzenie przez Sony sensorów STARVIS 2.

Sensory STARVIS to zestaw matryc CMOS produkcji Sony zaprojektowanych specjalnie do sprzętu monitoringu, optymalizowanych pod kątem pracy w słabych warunkach oświetleniowych. Wszystko jest tu robione tak, by generować jak najmniej szumów cyfrowych, a dodatkowo sensory te są przystosowane do rejestrowania obrazu w niewidocznej dla ludzkiego oka bliskiej podczerwieni. Pierwsza generacja matryc STARVIS zyskała uznanie użytkowników wideorejestratorów ze względu na jakość obrazu oraz możliwość pracy w trybie HDR przy współpracy z odpowiednim oprogramowaniem i procesorem obrazu. W sensorach STARVIS 2 natomiast, przebudowano fotodiody, mikrosoczewki i system elektroniczny pikseli, co pozwoliło na zmniejszenie szumów i poszerzenie zakresu tonalnego sensora. Połączenie tych innowacji z postępem w implementacji trybu HDR sprawiły, że najnowsza generacja rejestratorów wyposażonych w sensory STARVIS 2 radzi sobie znacznie lepiej z trudnymi warunkami oświetleniowymi. Testy pokazują, że obecnie są to najlepsze matryce tego typu dostępne na rynku.

Similar Posts