Pozostałe

Chiny prezentują swoje osiągnięcie w kosmosie – Stację Kosmiczną Tiangong

Po raz pierwszy mamy okazję podziwiać Chińską Stację Kosmiczną Tiangong na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości, które zostały sfotografowane z orbity. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do obrazów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jednak teraz możemy zobaczyć jak wygląda druga tego typu konstrukcja, która krąży wokół naszej planety.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) do tej pory była raczej powściągliwa w dzieleniu się ze światem fotografiami swojego największego sukcesu ostatnich lat – stacji kosmicznej Tiangong. Jest to jedyna stacja kosmiczna, która jest obecnie zarządzana przez jedno państwo. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest natomiast produktem współpracy wielu krajów i agencji kosmicznych.

Mieliśmy już okazję oglądać zdjęcia z wnętrza Tiangong, które najczęściej pojawiały się w przekazach wideo lub były robione przez okna stacji. Jednak aż do teraz nie mieliśmy możliwości podziwiać pełnego widoku całej konstrukcji z orbity, a tym bardziej w wysokiej rozdzielczości.

W końcu, CNSA postanowiła upublicznić takie fotografie, które są zbliżone do tych, które z dumą prezentują NASA czy ESA. Możemy na nich zobaczyć Stację Kosmiczną Tiangong, jej trzy moduły, które od 2021 roku były wynoszone na orbitę, dwa zadokowane pojazdy – załogowy i towarowy, oraz rozwinięte panele słoneczne. Na stacji aktualnie przebywa trzyosobowa załoga misji Shenzhou 17, która została wysłana przez Chińską Załogową Agencję Kosmiczną (CMSA). Ta organizacja, różni się od CNSA i jest odpowiedzialna za realizację chińskiego programu lotów załogowych.

Similar Posts