Informatyka Komputery

Loongson prezentuje nowy procesor 3A6000, chiński konkurent dla Intel Core i3

Chińskie przedsiębiorstwa z sektora technologicznego dynamicznie rozwijają się na rynku produkcji procesorów. To potwierdza najświeższy produkt firmy Loongson, procesor 3A6000, który ma szansę konkurować z nieco starszymi modelami Intel Core i3.

Do teraz dominującymi graczami na rynku procesorów były dwie firmy zachodnie – Intel oraz AMD. Jednakże, rośnie siła działających w chińskim sektorze producentów, którzy aktywnie pracują nad własnymi projektami. W tej grupie wyróżnia się Loongson, który niedawno pokazał swoją najnowszą realizację – uniwersalny chip oznaczony jako 3A6000, który był zapowiadany przez kilka ostatnich miesięcy.

Procesor Loongson 3A6000 jest bezpośrednim następcą modelu Loongson 3A5000. Całość projektu powstała w Chinach przy użyciu rodzimej technologii i zawiera wszystkie niezbędne funkcje zabezpieczające, które są niezbędne do obsługi aplikacji państwowych.

Pod względem specyfikacji, procesor nie prezentuje się nadzwyczaj imponująco. Wyposażony jest w 4 rdzenie, które oparte są na architekturze LoongArch z obsługą wielowątkowości SMT2, co pozwala na przetwarzanie łącznie nawet 8 wątków. Dodatkowo, procesor zawiera dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 oraz wbudowany moduł bezpieczeństwa.

Zdaniem producenta, nowy procesor Loongson 3A6000 ma zapewnić znaczny wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniego modelu – Loongson 3A5000. Wydajność obliczeń stałoprzecinkowych wzrosła o imponujących 103%, natomiast w obliczeniach zmiennoprzecinkowych – o 83%.

Twórcy nowego procesora zestawili wyniki jego działania z wynikami procesora Intel Core i3-10100, który jest czterordzeniowym/8-wątkowym modelem z serii Comet Lake, wprowadzonym na rynek w 2020 roku.

Similar Posts