Informatyka Komputery

Arctic Freezer A35 A-RGB – Próba skutecznego chłodzenia procesora AMD przy użyciu pojedynczego wentylatora

W sklepach konsumenckich dostępne są procesory od AMD i Intela, które zazwyczaj są wyposażone w standardowe układy chłodzenia. Intel zdecydował się na rezygnację z tych układów dla swoich jednostek odblokowanych do overclockingu. Niemniej jednak, tak zwane „boxowe coolery” nie spełniają pełni oczekiwań użytkowników zarówno w kwestii wydajności, jak i komfortu pracy. Nie można też powiedzieć, że prezentują się estetycznie. Klienci często szukają alternatywnych rozwiązań od firm trzecich. Przyjrzymy się dzisiaj Arctic Freezer A35 A-RGB – modelowi chłodzenia oferującemu kolorowe podświetlenie ledowe, obiecującemu wysoką wydajność oraz komfort pracy. Wyróżnia go unikalny design, przystępna cena i długoterminowa gwarancja producenta.

Arctic to szwajcarska firma założona w 2001 roku, która teraz posiada biura na całym świecie. Do 2012 roku była znana jako Arctic Cooling. Jak można zauważyć po nazwie, firma specjalizuje się w systemach chłodzenia, wentylatorach oraz pastach termoprzewodzących. Pierwotnie firma była znana z bardzo wydajnych chłodzeń dla kart graficznych, które oferowały lepsze temperatury i komfort pracy niż rozwiązania od takich gigantów jak MSI, ASUS, GIGABYTE i inni partnerzy AMD i NVIDII. Obecnie firma skupia się na chłodzeniach procesorów – zarówno powietrznych, jak i wodnych – oraz wentylatorach. Nie mamy jednak wsparcia dla najnowszych generacji AMD Radeon 6000 czy NVIDIA GeForce RTX 3000 w ich serii Accelero Xtreme dla GPU.

Arctic Freezer x35 A-RGB to seria, która składa się z dwóch modeli o bardzo podobnej konstrukcji – A35 A-RGB i i35 A-RGB. Obydwa modele są oparte na pojedynczej aluminiowej wieży o czterech ciepłowodach pokrytych czarną farbą oraz specjalnym wentylatorze 120-milimetrowym z kolorowym podświetleniem i połączonymi łopatkami. Różnią się zestawem dołączonych akcesoriów – A35 A-RGB jest dedykowane dla procesorów od AMD, zaś i35 A-RGB jest kompatybilne tylko z jednostkami Intela. To różnicuje również ich cenę. Dzisiaj skupimy się na tańszym wariancie.

Specyfikacja Arctic Freezer A35 A-RGB:

Wymiary (W x S x G) – 158,5 x 133 x 91 mm
Waga – 734 g
Deklarowane TDP – brak danych
Wentylator – jeden 120 x 25 mm
Zakres pracy wentylatorów – od 200 do 1700 RPM
Wydajność wentylatora – brak danych
Materiał radiatora – Aluminium
Obsługiwane gniazda – AMD AM4

Arctic Freezer A35 A-RGB to wieżowe chłodzenie procesora o wymiarach 158,5 x 133 x 91 mm (wysokość, szerokość, głębokość) i wadze 734 gramów z uwzględnieniem wentylatora. Składa się z aluminiowego radiatora i czterech ciepłowodów o średnicy 6 milimetrów pokrytych czarną farbą. Zestaw uzupełnia niepowtarzalny wentylator o średnicy 120 milimetrów z pięcioma łożyskami typu FDB, pracujący z maksymalną prędkością do 1700 RPM przy komforcie pracy do 0,35 sona. Użytkownik ma możliwość skorzystania z kolorowego, adresowalnego podświetlenia ledowego. Testowane chłodzenie jest kompatybilne tylko z procesorami AMD Ryzen i gniazdami AMD AM4.

Similar Posts