Informatyka Pozostałe

Analiza sił powietrznych Rosji: Liczba supermyśliwców Su-57 na tyle mała, że można je policzyć na palcach dwóch rąk

Przed agresją Rosji na Ukrainę, której początek przypadł na luty 2022 roku, rosyjskie władze nie szczędziły słów, podkreślając dominację swojej armii i potężną siłę uzbrojenia, jakim dysponowali. Jednak z czasem te same przechwałki zostały poddane próbie przez surowe realia wojennych działań. Wiele elementów „nowoczesnej” broni rosyjskiej nie spełniło oczekiwań, a niektóre okazały się występować tylko w ograniczonym zakresie. Obraz ten jest doskonale ilustrowany przez liczbę rosyjskich supermyśliwców piątej generacji Su-57, które, jak donoszą eksperci z Defense Express, można policzyć na palcach obu rąk.

W pierwszych miesiącach inwazji na Ukrainę brak było dowodów na użycie przez Rosję maszyn Su-57. Informacje od brytyjskiego wywiadu sugerowały, że operacje z ich udziałem ograniczały się do strzelania pociskami dalekiego zasięgu z terytorium Rosji. To oznaczało, że najnowocześniejsze myśliwce Putina nie angażowały się bezpośrednio w konfrontacje nad Ukrainą.

Sytuacja ta uległa zmianie w 2024 roku, kiedy to zaczęły pojawiać się doniesienia o użyciu przez Rosję nowych pocisków manewrujących powietrze-ziemia Kh-69 (znanymi na Zachodzie jako X-69), które mają zasięg do 400 km. Te pociski zostały użyte do zniszczenia Trypolskiej Elektrowni Cieplnej na terenie Ukrainy w kwietniu tego roku i są głównym typem pocisków manewrujących używanym przez Su-57. To sugeruje, że Rosja zaangażowała swoje najnowocześniejsze myśliwce w bezpośrednie operacje na terenie Ukrainy.

W obliczu tych wydarzeń, analitycy z Defense Express postanowili zbadać, ile myśliwców Su-57 posiada Rosja. Według ich analizy, rosyjskie siły powietrzne mogą wykorzystać tylko dziesięć takich maszyn. Podstawą dla tych obliczeń były rosyjskie komunikaty z końca 2022 roku, które informowały, że przemysł obronny Kremla wyprodukował sześć samolotów Su-57, co daje łącznie dziesięć egzemplarzy.

Trzeba jednak zauważyć, że są to dane nieoficjalne i aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji, należy jeszcze poczekać. W tym kontekście warto też wspomnieć, że armia Stanów Zjednoczonych posiada aż 540 myśliwców F-35. Więcej informacji na temat historii i możliwościach Su-57 można znaleźć w naszej galerii.

Similar Posts