Informatyka Komputery

Precyzyjna analiza laptopa Dell Precision 3580 – Czy warto inwestować w mobilną stację roboczą ze specyfikacją Intel Core i7-1370P i NVIDIA RTX A500?

W niedawnym czasie zaprezentowaliśmy krótką recenzję ultrabooka ASUS Zenbook 14 (UX3402VA), który był uzupełnieniem naszych wcześniejszych testów na wydajność procesora Intel Meteor Lake: Core Ultra 7 155H i układu graficznego Intel ARC Graphics. W tym zestawieniu pojawił się również inny model, który postanowiliśmy dokładniej zbadać pod kątem dodatkowych aspektów. Chodzi o mobilną stację roboczą Dell Precision 3580, będącą jednym z bardziej podstawowych modeli oferowanych przez Dell. Ten sprzęt jest dedykowany do prowadzenia podstawowych projektów, takich jak modelowanie 3D. Jego skromne parametry dGPU nie ograniczają jednak jego efektywności w określonym oprogramowaniu, zwłaszcza w porównaniu do standardowych układów graficznych dla konsumentów.

Dell Precision 3580 to urządzenie o dość nietypowej specyfikacji. Wyposażone jest bowiem w rzadko spotykany w laptopach procesor Intel Core i7-1370P, będący jedynym modelem z generacji Raptor Lake-P, który oferuje 14 rdzeni przy ograniczonym TDP 28 W. W laptopie znajdziemy także 32 GB pamięci RAM, 1 TB SSD oraz układ graficzny NVIDIA RTX A500 Laptop GPU. Wyposażenie uzupełnia dobrze wykonana matryca IPS i system operacyjny Windows 11 Professional. Większość danych dotyczących wydajności i czasu pracy na baterii zaprezentowaliśmy już wcześniej, podczas premiery testów Intel Core Ultra 7 155H i Intel ARC Graphics. Tym razem przygotowaliśmy dodatkową recenzję Dell Precision 3580, w której przedstawiamy kilka dodatkowych testów i opisów, które nie były częścią naszych poprzednich publikacji.

Procesory Intel Raptor Lake-P znajdujące się w Dell Precision 3580 są trzecią generacją (po Intel Lakefield i Alder Lake), która oferuje hybrydową architekturę x86. Procesory tej, 13. generacji korzystają z dwóch typów rdzeni – Performance (architektura Raptor Cove) o nieznacznie ulepszonej architekturze względem Golden Cove, a także z energooszczędnych rdzeni Efficient. Efektywność tych procesorów jest na poziomie rdzenia x86 z 10. generacji Comet Lake, jednak zużywają one znacznie mniej energii w porównaniu do dużych rdzeni Performance. W testowanym modelu mamy do czynienia z 14-rdzeniowym procesorem Intel Core i7-1370P z 20-wątkowym zintegrowanym układem graficznym Intel Iris Xe Graphics z 96 EU. Współczynnik Processor Base Power dla modelu Dell Precision 3580 wynosi 28 W, natomiast Max Turbo Power to już 64 W.

Dell Precision 3580 jest również wyposażony w układ graficzny NVIDIA RTX A500 Laptop GPU – najprostszym modelem z generacji Ampere, jeśli chodzi o profesjonalne układy GPU. Bazuje na rdzeniu GA107 i posiada 2048 procesorów CUDA, 32 jednostki ROP oraz 64 jednostki TMU. Moc tego GPU wynosi 35 W, co przekłada się na bazowy taktowanie 832 MHz i do 1537 MHz w trybie GPU Boost. Na pokładzie mamy także 4 GB pamięci GDDR6 o efektywnej prędkości 12 Gbps, co na magistrali 64-bit daje przepustowość zaledwie 96 GB/s. Choć specyfikacja może nie robić wielkiego wrażenia, dzięki odpowiednim certyfikatom dla profesjonalnych układów graficznych, specjalistyczne oprogramowanie potrafi lepiej wykorzystać możliwości takiego GPU, niż standardowe wersje dla konsumentów od NVIDIA GeForce RTX.

Similar Posts