Gry Komputery

Przewodnik zakupowy: Komputery przenośne polecane dla entuzjastów gier na kwiecień 2024 roku

Zadanie wyboru odpowiedniego laptopa dla gracza bywa często nie lada wyzwaniem. Ze względu na szeroką gamę dostępnych modeli, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać bardzo zbliżone, łatwo jest popełnić błąd przy zakupie. W niniejszym poradniku nie tylko zaprezentujemy modele laptopów gamingowych, które zdobyły nasze pełne rekomendacje, ale także udzielimy wskazówek co do cech, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu. Przyjrzyjmy się teraz zestawieniu najbardziej godnych uwagi laptopów przeznaczonych dla graczy na kwiecień 2024 roku.

A czym powinien charakteryzować się idealny laptop dla gracza? Zacznijmy od tego, iż komputer przenośny przeznaczony do gier niekoniecznie musi być duży – choć w praktyce często jest większy od typowego ultrabooka. Głównym powodem takiej sytuacji jest konieczność zamontowania bardziej skomplikowanego systemu chłodzenia. Zalecamy szukanie modeli z ekranem o przekątnej co najmniej 15,6 cala z panelem IPS lub podobnym, zapewniającym wysoką jakość obrazu. Ponadto, w komputerach gamingowych powinno znaleźć się miejsce na monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania (powyżej 120 Hz), chyba że takie urządzenia nie łapią się w naszym budżecie.

Jeśli chodzi o komponenty to bezwzględnie najważniejszym elementem w laptopie przeznaczonym do gier jest układ graficzny. Warto jednak zwrócić uwagę, że ta sama karta graficzna zamontowana w dwóch różnych modelach laptopów może charakteryzować się zupełnie inną wydajnością. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie wartości TGP, który często jest niedostatecznie dobrze oznaczany przez producentów. Należy też pamiętać, iż w przypadku laptopowych układów GeForce RTX 4050, RTX 4060 i RTX 4070, najwyższe TGP jest zazwyczaj widoczne tylko podczas testów syntetycznych, a faktyczny pobór mocy jest zauważalnie mniejszy. Na przykład, dla RTX 4070 zazwyczaj nie przekracza on 105 W – nawet w modelach, gdzie TGP zostało oznaczone na 140 W. Podobna wartość występuje w przypadku RTX 4060. Natomiast dla RTX 4050 ograniczenie wynosi nieco ponad 90 W. Dlatego zazwyczaj nie ma sensu dopłacać do laptopów, w których GPU ma TGP wyższe niż wspomniane wartości, bo różnice w grach i tak nie będą zauważalne.

Oprócz tego, przy zakupie warto też zwrócić uwagę na pojemność dysku SSD (256 GB powinno być absolutnym minimum, chociaż nawet 512 GB może okazać się niewystarczającą wartością), komfort użytkowania klawiatury oraz dostępność szerokiego zestawu portów. Dobrze by było, gdyby laptop posiadał preinstalowany system operacyjny, jednak niestety w określonym budżecie najlepsze produkty często są dostępne bez systemu operacyjnego.

Nasze rekomendacje dotyczące laptopów opieraliśmy na opłacalności oraz wydajności tych urządzeń. Największy nacisk położyliśmy na wydajność układów graficznych, które są najważniejszym elementem w tej kategorii produktowej. Dlatego znajdziecie tutaj głównie produkty z najlepszymi GPU w danym przedziale cenowym. Staraliśmy się również, aby każdy z polecanych laptopów posiadał monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania – jest to szczególnie istotne podczas gry w popularne e-sportowe tytuły i nie warto tej cechy lekceważyć.

Similar Posts