Pozostałe

7 ciekawostek o boksie, o których możesz nie wiedzieć

Boks to jedna z najstarszych dyscyplin sportu, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród kibiców, ale również osób, które chciałyby profesjonalnie lub amatorsko zacząć zajmować się tą dziedziną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze wzmianki o boksie sięgają już starożytności i pojawiały się one na murach egipskich budowli sprzed dwóch tysięcy lat, a nawet na malunkach na ścianach jaskiń u Sumerów wskazując na to, że sport ten znany był nawet 5000 lat temu. Ciekawostek o boksie jest jednak znacznie więcej. Przedstawiamy 7 faktów, o których wiele osób nie wie.

Boks ma bardzo długą historię

Boks jest jednym z najstarszych sportów, który ma wielowiekową historię sięgającą czasów Sumerów. W starożytnym Egipcie był popularny ze względu na to, że był on uznawany za prestiżowy i trudny sport. W związku z tym w starożytnej Grecji boks był jedną z konkurencji na igrzyskach olimpijskich. Gladiatorzy w starożytnym Rzymie również walczyli na pięści, jednak w IV wieku n.e. sport ten został zakazany ze względu na to, że był uważany za zbyt brutalny. Ponownie wrócił do łask dopiero w XVI-wiecznej Anglii, w której bardzo często arystokraci wybierali się właśnie na walki bokserskie i była to jedna z ich ulubionych form rozrywki. Więcej ciekawostek ze świata boksu znajdziemy na: https://blog.etoto.pl/.

Wyposażenie bokserów

Obowiązkowe wyposażenie bokserów zmieniało się. Od 1889 roku zawodnicy walczą w rękawicach. Obecnie muszą mieć obowiązkowo również ochraniacze na zęby, a także podbrzusze. Od 1904 roku boks jest ponownie sportem igrzysk olimpijskich. Co więcej, pierwsza szkoła boksu została założona przez człowieka, który miał swój udział również w opracowaniu reguł tego sportu, a także wynalazł prototyp dzisiejszych rękawic bokserskich.

Boks jest w niektórych krajach zakazany

Mimo że w Polsce boks jest dość popularną dziedziną sportu, to jednak w niektórych krajach jest on zakazany, na przykład w Norwegii, Islandii, Iranie czy Korei Północnej. Z kolei w Szwecji zawodnicy mogą walczyć maksymalnie cztery rundy. Co więcej, w 1912 roku boksu nie było na igrzyskach olimpijskich ze względu na to, że w Szwecji do 2007 roku ten sport był zakazany.

Śmierć bokserów

Ze względu na to, że boks jest dość niebezpieczną dziedziną sportu, od 1980 roku wskutek obrażeń poniesionych podczas walk zginęło ponad 200 zawodników. W związku z tym w niektórych krajach boks jest sportem zakazanym. Dodatkowo trener, który znajduje się w narożniku w każdym momencie może przerwać walkę wtedy kiedy rzuci na ring biały ręcznik. Może on w ten sposób uchronić swojego zawodnika przed kalectwem.

Najkrótsza walka bokserska

Mimo że walki bokserskie często kończą się nokautem, to jednak najkrótsza walka bokserska odbyła się w 2018 roku i trwała dosłownie jedną sekundę. Wówczas na ring wyszedł Amerykanin Curtis Harper i Nigeryjczyk Efe Ajagba. Po pierwszym gongu Amerykanin wyszedł z ringu i tak zakończyła się ta walka.

Najdłuższa walka bokserska

Najdłuższa walka bokserska odbyła się w 1893 roku w Nowym Orleanie między Andy Bowen i Jack Burke. Panowie walczyli dopóki jeden nie znokautuje drugiego, a więc bez limitu rund czy liczenia punktów. W związku z tym spędzili oni na ringu 110 rund. Dopiero kiedy sędzia zobaczył ich obrażenia, po 7 godzinach i 19 minutach zakończył pojedynek jako nierozstrzygnięty.

Najdłuższa seria zwycięstw

Bokser Rocky Marciano w latach 1946-1956 stoczył 49 walk i wszystkie z nich wygrał. Dzięki temu był jedynym niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej. Sportowiec ten urodził się w 1923 roku, a zmarł w wypadku lotniczym w 1969 roku.

Similar Posts