Informatyka Komputery

Jaworzno w ścisłej czołówce – pierwsze testy autonomicznych pojazdów w Polsce

San Francisco, Phoenix, Los Angeles i Austin w Teksasie to miasta, w których już można spotkać jeżdżące autonomiczne pojazdy. Wydaje się jednak, że niedługo dołączy do nich Jaworzno na Śląsku. To na jego ulicach niedawno odbyły się pierwsze w kraju testy samoprowadzących się samochodów, pod czujnym okiem lokalnej straży miejskiej.

Pojawienie się tematu autonomicznych pojazdów w mediach zwróciło uwagę publiczną na holenderskiego premiera Marka Rutte. Podczas swojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych korzystał on z usług firmy Waymo, która specjalizuje się w tego typu technologii. W wielu amerykańskich metropoliach taksówki bez kierowców stały się już normą. W polskim Jaworznie podjęto starania, aby ten dystans technologiczny zmniejszyć.

Pod koniec listopada na jaworznickich ulicach odbyły się pionierskie dla Polski testy pojazdu autonomicznego. Miał on okazję przejechać przez całe miasto, kierując się w stronę Obwodnicy Północnej Jaworzna, poruszając się po drogach publicznych i uczestnicząc w normalnym ruchu ulicznym.

Automatyzacja jazdy to ogromne wyzwanie, a kluczowym testem dla takich systemów jest ich sprawne funkcjonowanie w realnych warunkach drogowych. Dlatego na całym świecie prowadzone są liczne testy samoprowadzących się pojazdów, które mają za zadanie przetestować ich działanie w różnorodnych sytuacjach na drogach publicznych i ulicach miast.

Similar Posts