Internet Komputery

Oblicze Internetu oczami młodzieży: raport ukazuje niepokojące tendencje

Internet, jako przestrzeń cyfrowa, jest pełen różnorodnych treści – od mowy nienawiści, poprzez obrazki odważne, aż po problemy z rozpoznaniem prawdziwości informacji. Takie są realia codziennego korzystania z sieci przez najmłodszych użytkowników.

Jak wykazuje najświeższy raport „Nastolatki 3.0”, przygotowany przez zespół Thinkstat działający w ramach NASK, młodzi ludzie przeznaczają na przeglądanie sieci średnio 5 godzin i 36 minut w ciągu dnia powszedniego oraz dodatkowo 6 godzin i 16 minut podczas weekendów. Te dane stanowią znaczący wzrost w porównaniu do wyników z poprzedniego raportu, opublikowanego w 2020 roku, gdzie średni czas przeglądania sieci w dni robocze wynosił 4 godziny i 50 minut.

Raport alarmuje także, że coraz młodsze dzieci mają dostęp do internetu dzięki posiadanym smartfonom. Średni wiek posiadacza pierwszego telefonu z dostępem do sieci wynosi obecnie 8 lat i 5 miesięcy. Warto zauważyć, że większość serwisów społecznościowych wymaga od użytkownika ukończenia 13 lat, jednak brak skutecznych mechanizmów kontroli sprawia, że dzieci mogą łatwo obejść tę regulację, podając nieprawdziwą datę urodzenia.

Co więcej, opracowanie pokazuje, że treści publikowane przez influencerów na platformach społecznościowych są często nieodpowiednie dla poziomu wiedzy i emocjonalnego rozwoju młodych użytkowników. Niemniej to właśnie ci twórcy stają się idolami dla dzieci, które często bezrefleksyjnie przyjmują ich przekaz.

Similar Posts