Pozostałe

Soundbar – do czego służy i do czego można go podłączyć?

Mimo że obecnie dostępne na rynku nowoczesne telewizory oferują świetną jakość obrazu, to jednak często nie idzie ona w parze z dobrym dźwiękiem. Z tego powodu, dużą popularnością cieszą się soundbary, czyli listwy głośnikowe. Zapewniają one lepszą jakość dźwięku, a jednocześnie zajmują mniej miejsca niż standardowe kino domowe. Do czego dokładnie służy soundbar i gdzie można go podłączyć? Podpowiadamy.

Czym jest soundbar?

Soundbar to sprzęt, który generuje brzmienia wysokiej jakości. Jest więc swego rodzaju głośnikiem. Jego budowa jest dość prosta, ponieważ jest to listwa audio przypominająca prostokąt, podpinana do sprzętu, który emituje dźwięk. Soundbar może być wyposażony w 1, 2 lub nawet kilkanaście głośników, a im jest ich więcej, tym lepszy efekt dźwięku przestrzennego uzyskujemy. Jego niewielka, kompaktowa budowa przypominająca podłużną listwę została zaprojektowana w taki sposób, aby zajmowała niewiele miejsca i mogła być z powodzeniem wykorzystywana jako element wspomagający urządzenia wyświetlające obraz.

Do czego służy soundbar?

Obecnie dostępne na rynku soundbary to dość zaawansowane technologicznie urządzenia, które służą już nie tylko do wzmocnienia i zapewnienia lepszej jakości dźwięku, ale mogą pełnić rolę odrębnego zestawu audio. Poza tym, że urządzenia te dysponują wysokiej klasy głośnikami, to można je połączyć z również z innymi elementami, takimi jak głośniki przestrzenne czy subwoofery.

Soundbary to obecnie popularne urządzenia, które są niewielkie, łatwe w instalacji i łatwo wkomponują się w każdą przestrzeń. Są więc świetną alternatywą dla kina domowego. Od takich zestawów są nie tylko mniejsze i bardziej poręczne, ale zazwyczaj także tańsze.

Do czego można podłączyć soundbar?

Soundbary wyposażone są zazwyczaj w łączność Bluetooth, dzięki czemu bez problemu łączą się ze wszelkimi urządzeniami, takimi jak: telewizory, tablety, laptopy czy wieże stereo. Niektóre modele można sparować nawet ze smartfonami. Sprzęt ten bardzo często podłączany jest także do konsoli. Montuje się go bardzo łatwo. Dlatego jego rozmieszczenie i podłączenie nie wymaga od użytkownika dużego doświadczenia, ani szczególnego planowania, tak jak ma to miejsce w przypadku kina domowego.

Modele łączone przewodowo należy podpiąć do wybranego sprzętu za pomocą kabla HDMI. Jest to rozwiązanie, które pozwoli zachować wysoką jakość dźwięku. Pewną alternatywą są łącza audio, a także porty RCA. Mogą one jednak wpłynąć negatywnie na jakość dźwięków. W przypadku łączności Bluetooth wystarczy tylko sparować soundbar z wybranym urządzeniem.

Similar Posts