Informatyka Komputery

Wykorzystanie smartfona jako wielofunkcyjnego urządzenia pomiarowego – porównanie do szwajcarskiego narzędzia wielofunkcyjnego

Współczesny telefon komórkowy, czyli smartfon, jest wyposażony w szereg funkcji, które umożliwiają jego wykorzystanie jako narzędzie pomiarowe. Między innymi, dzięki wbudowanemu aparatu z autofokusem, a czasami nawet z laserem lub modułem ToF, zestawowi mikrofonów, odbiornikowi GPS i zaawansowanym czujnikom takim jak żyroskop, akcelerometr czy czujnik oświetlenia, możliwe jest mierzenie wielu różnych wielkości fizycznych przy pomocy naszego telefonu.

Należy jednak podkreślić, że precyzja takich pomiarów nie dorównuje wynikom uzyskiwanym przez profesjonalne urządzenia pomiarowe dedykowane do konkretnych zadań. Niemniej jednak, smartfon w połączeniu z odpowiednio dobraną aplikacją może okazać się nieocenionym narzędziem w wielu amatorskich sytuacjach.

W niniejszym artykule przedstawiamy różne sposoby transformacji naszego smartfona w urządzenia pomiarowe. Przytoczymy także przykłady aplikacji umożliwiających taką przemianę. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że prezentowane aplikacje stanowią jedynie niewielką część dostępnych programów, które można znaleźć w sklepach z aplikacjami jak na przykład Sklep Play dla systemu Android. Zatem możliwe, że w konkretnym przypadku inna aplikacja okaże się bardziej skuteczna, a być może posiadasz budżet na bardziej zaawansowaną, płatną wersję. Poniżej przedstawiamy jakie wielkości fizyczne możemy mierzyć za pomocą naszego smartfona, który zawsze jest pod ręką.

Similar Posts